Trnava je od roku 2022 prvým a zatiaľ jediným slovenským mestom, ktoré je členom Globálnej siete učiacich sa miest UNESCO.

V stredu 24. januára bude mestská radnica svietiť nažlto. Pôjde o formu pripomenutia si Medzinárodného dňa vzdelávania, ktorý sa celosvetovo oslavuje už po šiestykrát.
„Vzdelávanie je cesta k lepšiemu zajtrajšku,“ hovorí Michal Koricina z občianskeho združenia Lifestarter, ktoré stojí za projektom Učiaca sa Trnava a ktoré je iniciátorom aj tejto lokálnej kampane. „V posledných rokoch sme svedkami veľmi rýchlych a dynamických zmien v spoločnosti a najlepší spôsob, ako sa na tieto zmeny pripraviť a rozvíjať potrebné zručnosti, je práve učenie sa – a to v každom veku,“ dopĺňa.

Projekt Učiaca sa Trnava už tretí rok prináša rôzne vzdelávacie príležitosti pre Trnavčanov a myslí aj na spájanie a spoluprácu vzdelávacích organizácií. Vďaka tejto iniciatíve sa v meste podarilo už rozbehnúť jedinečný projekt Škola učiteľov, ktorý rozvíja učiteľov materských, základných aj stredných škôl a vytvára učiacu sa komunitu pedagógov, ďalej platformu pre manažérov a personalistov z firiem s názvom „Biznis point“, komunitu Učiacich sa mám či motivačnú konferenciu pre stredoškolákov s názvom [ROZ]BYŤ. Každoročne tím OZ Lifestarter spolu s desiatkami dobrovoľníkov pripravuje festival učenia, ktorý priamo do centra mesta prináša desiatky vzdelávacích organizácií s interaktívnym a zábavným vzdelávacím programom.

Inak tomu nebude ani počas tohto roka. V júni (20.-21.6.) sa uskutoční už štvrtý ročník tohto festivalu, ktorý okrem expo organizácií prinesie aj viacero workshopov a vedecký program pre deti aj dospelých. Okrem tohto podujatia sa v polovici apríla (17.4.) uskutoční aj Konferencia Učiace sa mesto, ktorá bude určená najmä pre zástupcov škôl, vzdelávacích organizácií aj ľudí zo samospráv. Počas roka sa však v rámci projektu Učiaca sa Trnava uskutočnia aj desiatky ďalších workshopov, diskusií a iných vzdelávacích podujatí pre Trnavčanov všetkých vekových  kategórií.

„Sme radi, že Trnava sa stáva inšpiráciou aj pre ďalšie slovenské mestá,“ hovoria organizátori v súvislosti so šírením myšlienky učiacich sa miest aj do iných regiónov Slovenska, „veríme, že celoživotné vzdelávanie dostane väčší priestor na úrovni miest, ako aj v prioritách podpory štátu či firiem.“

Počas Medzinárodného dňa vzdelávania (24.1.) bude príležitosť stretnúť sa s tímom a spolupracovníkmi Učiacej sa Trnavy priamo pred radnicou, a to v čase 16:30 – 18:00 h., kde bude pre záujemcov a okoloidúcich pripravený malý dar v podobe knižky. Všetky aktuálne informácie o projekte je možné nájsť na stránke www.uciacasatrnava.sk.

lifestarter

Recommended Posts