Vzdelávací program ich bude sprevádzať počas šiestich mesiacov.

Učitelia základných, stredných, ale aj materských škôl z trnavského okresu sú účastníkmi prvého Vstupného programu Školy učiteľov. Ide o vzdelávací program, vďaka ktorému sa naučia metóde didaktickej reflexie, a to buď v oblasti aktivizácie žiakov alebo riadenej práci s textom zameranej na kritické myslenie.

Vo štvrtok 8.11. tento program odštartoval v komunitnom vzdelávacom centre Lifestarter pod vedením členov tímu Učiacej sa Trnavy, ktorí sa viac ako dva roky usilovali o spoločnú víziu a prienik aktivít kvôli podobnému projektu. Hlavným cieľom programu je vytvorenie platformy pre učiteľov, ktorým záleží na zmenách a inovatívnych formách vyučovania. Práve vďake komunite Školy učiteľov tak získajú podporujúcu skupinu a pomoc odborníkov, aby sa mohli kontinuálne zlepšovať. Súčasťou prvého stretnutia bolo predstavenie celej myšlienky projektu, zoznamovacie aktivity aj predstavenie lektorov zo zapojených organizácií, ktorí jednotlivé workshopy povedú.

„Umenie učiť (sa) spolu“ – týmto mottom predstavila Jana Chynoradská víziu Školy učiteľov, ktorá hneď o týždeň pokračovala stretnutím prvej skupiny pedagógov zameranej na tému aktivizácie žiakov. Počas ďalších týždňov a mesiacov sa budú učitelia pravidelne stretávať a na praktických workshopoch rozoberať témy, ktoré im pomôžu prenášať inovácie aj do ich škôl. Benefitom pre účastníkov je totiž tiež podpora mentorov z Regionálneho centra podpory učiteľov, ktorí im pomôžu pri konkrétnych výzvach a úlohách.

Škola učiteľov vznikla ako súčasť iniciatívy Učiaca sa Trnava a na jej fungovaní sa podieľajú OZ Lifestarter, Inovačné centrum Learn Lead, Súkromná základná škola BESST, Regionálne centrum podpory učiteľov, Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity a Mesto Trnava. Aktivity projektu sú vďaka Nadácií Pontis spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č. 101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs.

(Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.)

Recommended Posts