V piatok 22. októbra 2021 sa Trnavčania mohli zúčastniť festivalu Učiaca sa Trnava, kde si z priestorov Nádvoria, Malého Berlína, Divadla J. Palárika a iných miest v rámci centra mesta odniesli množstvo nových poznatkov a motiváciu k ďalšiemu učeniu (sa).

Rozhovory s inšpiratívnymi osobnosťami, prednášky, workshopy, vystúpenia mladých hudobných talentov a množstvo ďalších aktivít určených pre všetky vekové kategórie – to všetko nám umožnilo sa nielen zabaviť, ale aj spoznať lokálnych aktérov z oblasti kultúry či vzdelávania.

Otvorenie programu prebehlo o 9:00 hod. na Nádvorí, kde si pre žiakov základných škôl pripravili vybrané organizácie rôzne aktivity. Spoločnosť GEFCO vytvorila logistickú hru a žiaci si zároveň mali možnosť vyskúšať prácu s vysokozdvižným vozíkom. Stredná priemyselná škola dopravná priniesla priamo do priestorov Nádvoria elektromobil, ktorý vyrobili študenti tejto školy. U Zlatej priadky si kreatívni nadšenci mali možnosť vyskúšať tkanie na krosnách. Zaujímavou aktivitou bola aj Káva s koučom, kde na účastníkov čakala profesionálna koučka, káva zadarmo zo známej trnavskej kaviarne Thalmeiner a spoločná diskusia o sebaovládaní, časovom manažmente či zmysle života. Organizácie IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže či IAMbitious si pre vás pripravili okrem iného aj Marshmallow challenge, kvíz či iné aktivity, ktoré zaujali nielen žiakov základných škôl. Pre deti bola rovnako atraktívna aj zážitková Veselá veda, ktorá ponúkala široké množstvo pokusov, ktoré si účastníci mohli sami vyskúšať.

V Divadle J. Palárika otvorili program „TRNAVA pod 30“ viceprimátorka mesta Trnava Eva Nemčovská a vicežupan TTSK Marek Neštický. V motivačnom programe sa predstavil barista, expert na inovácie a podnikanie, marketérka, fotografka, športový tréner a speváčka, ktorí prezradili viac o svojich pracovných úspechoch a talente.

Popoludní mali Trnavčania možnosť zúčastniť sa viacerých workshopov na rôznych miestach v rámci centra mesta. Spomedzi všetkých možno spomenúť napríklad workshop Daniela Heviera, ktorý účastníkom porozprával napríklad o procese písania svojich kníh. Zážitkom bol aj workshop s Vladom Šnídlom, na ktorom mali účastníci možnosť si vypočuť konštruktívnu diskusiu o súčasnom trende šírenia hoaxov. Na svoje si mohli prísť aj Trnavčania, ktorí majú chuť žiť udržateľnejší život – pripravený bol pre nich workshop Baterkárne. Živú diskusiu vytvorila na workshope aj psychologička z projektu Vzťahovo, ktorá účastníkom prezradila viac o pilieroch spokojného manželstva. Seniori mali možnosť zúčastniť sa workshopov, ktoré ich povzbudili v aktívnom starnutí a zároveň im ukázali cestu, ako môžu pracovať so smartfónmi.

Na Nádvorí si mohla verejnosť počas celého dňa vypočuť rozhovory s rôznymi  hosťami, ktorí pôsobia v oblasti podnikania či vzdelávania. Záverečnou časťou programu bol interaktívny kvíz Máš vedieť, ktorý zaujal množstvo účastníkov festivalu.

Vo večerných hodinách si získala veľkú pozornosť TEDA – #trnavská_veda, na ktorej bola možnosť si vypočuť prednášku psychologičky Jarmily Blahovej o ceste k naplnenému životu. Nachvíľu sme sa tak mohli zastaviť a zamyslieť sa nad chybami, ktoré v bežnom živote robíme bez toho, aby sme si ich uvedomovali. Druhú časť programu TEDA dotvoril Samuel Kováčik (Vedátor), ktorý nám prezradil viac o schopnosti učenia sa a predvídaní budúcnosti. Záver festivalu patril panelovej diskusii, kde sa moderátorka Andrea Šprochová zhovárala s piatimi lokálnymi aktérmi z oblasti vzdelávania a kultúry, a to nielen o zvládaní pandemickej situácie na školách, ale aj o potrebách urobiť ďalšie zmeny v oblasti školstva a celoživotného vzdelávania.  

Organizátorom festivalu Učiaca sa Trnava, prvého festivalu učenia (sa) na Slovensku,bolo občianske združenie Lifestarter, Mesto Trnava a Trnavský  samosprávny kraj. Hlavným partnerom bola spoločnosť GEFCO a množstvo ďalších  podporovateľov, ktorí pomáhajú vytvoriť podnetné prostredie pre tých, ktorým vzdelávanie  a osobný rozvoj nie sú ľahostajné. Organizátori veria, že aj v budúcom roku sa im podarí pripraviť ďalšie zaujímavé aktivity podporujúce celoživotné učenie (sa) a rozvoj.

nch, mk

Recommended Posts