Minulý piatok 23. septembra sa na pešej zóne v Trnave odohral druhý ročník festivalu Učiaca sa Trnava. Návštevníci a návštevníčky si mohli vyskúšať množstvo hier a aktivít pripravených desiatkou vzdelávacích organizácií či pozrieť hudobné a tanečné vystúpenia. Súčasťou podujatia boli aj tri panelové diskusie o vzdelávaní, ekológií či fyzickom a duševnom zdraví.

Po otvorení festivalu Evou Nemčovskou, viceprimátorkou mesta Trnava bol v ranných hodinách pre návštevníkov pripravený program nielen v jednotlivých stanoch, ale aj na pódiu. Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave si pre najmenšie deti pripravila Divadlo Zábavka, hádanie rozprávkových bytostí, ale aj tanečné vystúpenie štúdia Crazy family. O fyzické a duševné zdravie sa postarali členovia projektu Trnava v pohybe, ktorí pre žiakov a žiačky zorganizovali spoločné cvičenie, ale aj Simona Almášiová z projektu Chuť žiť so svojou prednáškou o zdravej výžive a vzťahu k jedlu. Na obed si mohlo publikum vypočuť diskusiu s členkami projektu Zdravé mesto Trnava o jeho aktivitách aj ochrane životného prostredia. Pomedzi jednotlivé vystúpenia a diskusie na pódiu, sa návštevníci zapájali do rôznych hier pripravených desiatkou vzdelávacích organizácií. Súčasťou festivalu boli napríklad EPALE, Stredná zdravotnícka škola, Stredná odborná škola dopravná, Národný inštitút vzdelávania a mládeže, Makuki ateliér, IPčko a množstvo ďalších organizácií a vzdelávacích inštitúcií.

O poobedňajší kultúrny program na pódiu sa postaral Detský folklórny súbor Drienka, spevák Peter Juhás a speváčka Majka Valentová. V podvečerných hodinách prebehla diskusia o projekte Učiaca sa Trnava priamo s členmi jeho tímu (Michal Koricina, Barbora Štibraná, Martin Brestovanský, Jana Chynoradská), ktorú moderoval Noro Chomistek. Organizátori festivalu nám priblížili, čo tento projekt predstavuje, pomenovali výzvy v oblasti vzdelávania a možnosti, ktoré by dokázali zatraktívniť učiteľské povolanie. Súčasťou poslednej diskusie na festivale bol Marek Madro, zakladateľ psychologickej poradne IPčko, ktorý prezradil viac o duševnom zdraví a prevencii pred vznikom duševných chorôb. O 19:30 ukončila festival svojim koncertom speváčka Lívia Doležalová s gitaristom Ondrejom.

Festival bol zadarmo a určený pre všetkých Trnavčanov a Trnavčanky, ktorí majú radi zábavu a sú ochotní sa naučiť niečo nové. Organizátorom festivalu Učiaca sa Trnava je OZ Lifestarter a Mesto Trnava. Hlavným partnerom je spoločnosť GEFCO a množstvo ďalších podporovateľov, ktorí pomáhajú vytvoriť podnetné prostredie pre tých, ktorým vzdelávanie a osobný rozvoj nie sú ľahostajné. Viac o projekte Učiaca sa Trnava a jeho ďalších pripravovaných aktivitách na najbližšie mesiace nájdete na webovej stránke https://www.uciacasatrnava.sk/.           

nch                                  

Recommended Posts